ElectionsIreland.org Home Page
  Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
 Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster

Candidates by Party - 2004 Local Elections

11 June 2004

Showing ALL candidates | Show Elected | Show Unsuccessful

Green/Comhaontas Glas

Party Website: http://www.greenparty.ie/

Candidates in bold were elected

 Constituency  Party   Candidate Photo Sex
Boyle Catherine Ansbro
Ballaghadereen Eamon Ansbro
Clane Leo Armstrong
Thomastown Judith Ashton
Tullamore Alison Badrian
Roscommon Bridget Banham
Mulhuddart Robert Bonnie
Kanturk Ted Bradley
Blarney Michelle Brett
Longford Parvez Butt
Carlow No 2 Geraldine Callinan O'Dea
Bandon Rosie Cargin
Tullow Patricia Carolan
Blackrock Nessa Childers
Letterkenny Neil Clarke
Newcastle West Eamon Collins
Skibbereen Bernie Connolly
Donaghmede Donna Cooney
Glencullen Terence Corish
Balbriggan Joe Corr
Clondalkin Dorothy Corrigan
Mullingar East Seán Corrigan
Rathkeale Pat Culhane
Galway City No 1 (East & North Ward) Kieran Cunnane
Stillorgan Simon Curtis
Enniscorthy Michael Cuthbert
Tallaght South Elizabeth Davidson
Slane Carol Davis
Bray Deirdre de Burca*
Luggacurren Matt Diskin
Carlow No 1 Matt Diskin
Trim Carole Doherty
Donegal Florence Doherty
Carrigaline Dominick Donnelly
Inishowen Peter Doran
Swords Kenneth P Duffy
Arklow Tess Enright
Dundrum Ciaran Fallon
Piltown John Fitzgerald
Leixlip Shane Fitzgerald
Kildare Ger Fitzgibbon
Ennistimon Ann Marie Flanagan
Wexford Danny Forde
Castleconnell Trish Forde Brennan
Inner City South West Patricia Gardiner
Dromahaire Johnny Gogan
Tralee David Grey
Ballymun Whitehall Dermot Hamilton
Howth David Healy
Artane Simon Herbert
Bantry Jacqueline Hodgson
Ferbane Stephen Hollinshead
Tallaght Central Shuna Hutchinson Edgar
Dun Laoghaire Kealin Ireland
Midleton Sarah Iremonger
Cork City North East Philip Jones
Cork City North West Geoffrey Kane
Inner City North Phil Kearney
Malahide Robbie Kelly
Slane Tom Kelly*
Dundalk South Liam Kieran
Waterford No 3 Catherine Kinsella
Ballybrack Tom Kivlehan
Athy Eddie Lawler
Clonmel Bernard Lennon
Mallow Ted Lucey
Glenties Adrian MacFhearraigh
Clontarf Bronwen Maher
Drogheda East Bernadette Martin
Limerick No 2 Duncan Martin
Galway City No 2 (West Ward) Aoibheann McCann
Waterford No 2 Brendan McCann
Dundalk Carlingford Neil McCann
Lucan Fintan McCarthy
Terenure Rathfarnham Tony McDermott
Crumlin Kimmage Kristina McElroy
Athlone Martin McEnroe
Drogheda West Michael McKeon
Rathmines Ryan Meade
Finglas Aiden Meagher
Ennis Brian Meaney
Cork City North Central Ian Mitchell
Conamara Diarmuid Mulcahy
Kilrush Cillian Murphy
Cork City South West Pat Murray
Killaloe Mick Murtagh
Greystones Francis Neary
Tuam Siobhan Nevin
Ballyfermot Sinead Ni Bhroin
Kilkenny Malcolm Noonan
Galway City No 3 (South Ward) Niall O Brolchain
Dunshaughlin Antoin O Lochraigh
Scarriff Colm O'Brien
Navan Fergal O'Byrne
Castleknock Roderic O'Gorman
Fermoy Martin O'Keeffe
Cork City South East Chris O'Leary
Killarney Bea O'Neill
Inner City South East Pauline O'Shea
Celbridge Marie Percival
Baltinglass Pat Pidgeon
Naas J J Power
Tramore Michael Power
Kells Deirdre Reynolds
Macroom Caroline Robinson
Westport Dr Lucille Ryan O'Shea
Cork City South Central Mary Ryder
Cabra Glasnevin Tommy Simpson
Muinebheag John James Tully
Pembroke Claire Wheeler
Borris Mary White*

Total Candidates: 111

*outgoing Councillor (3)
¶outgoing Councillor co-opted since previous election (6)
 
   ©1998-2016 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
  
Page generated 29-Jun-16 03:41 PM
Twitter button logo IP Address: 54.81.148.144