ElectionsIreland.org Home Page
  Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
 Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster

Candidates by Party - 1999 Local Elections

11 June 1999

Showing ALL candidates | Show Elected | Show Unsuccessful

Fianna Fail

Party Website: http://www.fiannafail.ie/

Candidates in bold were elected

 Constituency  Party   Candidate Photo Sex
Westport Margaret Adams
Cabra Glasnevin Maurice Ahern
Midleton Maurice Ahern*
Ballymun Whitehall Noel Ahern*
Newcastle West Seamus Ahern
Glenties David Alcorn
Gorey Lorcan Allen*
Athlone Tom Allen
Clonmel Tom Ambrose*
Blackrock Barry Andrews
Pembroke Chris Andrews
Cahir Michael Anglim*
Terenure Rathfarnham Maire Ardagh
Crumlin Kimmage Seán Ardagh
Callan Liam Aylward
Piltown Bobby Aylward*
Borris Dolores Barron
Sligo Drumcliff Patsy Barry*
Killaloe Michael Begley*
Bray Joe Behan*
Tullamore Vincent Bermingham
Piltown Ann Blackmore*
Terenure Rathfarnham Maria Bohan
Dromahaire Mary Bohan*
Stranorlar Alice Bonner
Glenties Enda Bonner
Fethard Denis Bourke*
Limerick No 3 Jack Bourke*
Mullingar East Jim Bourke
Edenderry Noel Bourke*
Castlebar Seán Bourke
Mullingar West Tom Bourke*
Boyle Tommie Bourke
Dundrum David Boylan*
Celbridge Gay Boylan
Ballyjamesduff Danny Brady*
Kells Johnny Brady*
Donaghmede Martin Brady*
Inner City North Royston Brady
Sligo Drumcliff Padraig Branley
Listowel John Brassil
Dundalk South Declan Breathnach*
Ennis James Breen*
Glenties Francis Brennan*
Tobercurry Helen Brennan
Bruff Michael Brennan*
Thomastown Tom Brennan
Glenties Vincent Breslin
Callan James Brett*
Dunshaughlin Oliver Brooks*
Baltinglass Charlie Brophy
Cork City North East Tim Brosnan*
Enniscorthy John Browne*
Roscommon Des Bruen*
Inner City South West Thomas Brunkard
Ennistimon Tom Burke*
Loughrea Walter Burke
Athlone John Butler
Ballybrack Larry Butler*
Cork City North West Gerry Byrne
Wexford Gus Byrne*
Dundalk Carlingford Seamus Byrne
Killorglin Michael Cahill*
Mulhuddart Miley Caldwell
Castlerea Breege Callaghan
Mullingar East Shay Callaghan
Bantry Vivian Callaghan*
Naas Willie Callaghan
Ballinasloe Joe Callanan*
Bandon Peter Callanan*
Clontarf Ivor Callely*
Leixlip Laura Canning
Finglas Pat Carey*
Killaloe Rodger Carey
Stranorlar Peter Carlin
Drogheda West Josie Carolan
Carlow No 2 Nicholas Carpenter*
Nenagh John Carroll
Ballyragget Martin Carroll
Claremorris John Carty
Borrisokane Jim Casey*
Luggacurren Anne Cass
Coole Donie Cassidy*
Kilrush Bill Chambers*
Westport Frank Chambers*
Donaghmede John Clare
Ardee Thomas Clare
Balbriggan Catherine Clarke
Dromore Michael Clarke
Bruff John Clifford*
Greystones Thelma Cloake
Dun Laoghaire Betty Coffey*
Carrigaline Barry Cogan°
Athlone P J Coghill*
Bandon Alan Coleman*
Tobercurry Aidan Colleary*
Drogheda West Seán Collins
Birr Una Collison
Inishowen Francis Conaghan
Cavan Patrick Conatty*
Ballymote Michael Conlon*
Roscommon Martin Connaughton
Conamara Josie Conneely*
Kildare Breda Connolly
Tuam Michael Connolly
Manorhamilton Vincent Connolly
Ballinrobe Nora Conroy
Ennis Peter Considine*
Blackrock Barry Conway
Celbridge Geraldine Conway
Longford Noel Conway
Swords Martina Coombes
Kilkenny John Coonan
Kilrush Paddy Cooney
Athy Vincent Corcoran
Glencullen Maria Corrigan
Emo Michael Costello
Galway City No 3 (South Ward) Eddie Coughlan
Donegal Mary Coughlan*
Cork City South East Donal Counihan*
Tullamore Barry Cowen*
Kilbeggan Tom Cowley*
Tramore Dan Cowman*
Galway City No 3 (South Ward) Margaret Cox
Granard Jimmy Coyle°
Drogheda East Michael Coyle
Letterkenny Gerry Crawford
Howth Liam Creaven*
Newcastle West John Cregan*
Rathkeale John Cregan
Trim Gabriel Cribbin*
Emo Ray Cribbin*
Limerick No 1 John Cronin
Dungarvan Tom Cronin
Limerick No 2 Larry Cross
Muinebheag Eddie Cullen
Boyle John Cummins
Loughrea Michael Cunningham*
Kilmacthomas Tom Cunningham*
Clondalkin John Curran
Athlone John Curran
New Ross Jimmy Curtis*
Athy Mark Dalton
Tallaght South Jim Daly
Thomastown Paddy Daly
Tramore Pat Daly
Ennis Pat Daly
Clane Seamus Davey
Rathmines Loughlin Deegan
Nenagh Cait Delahunty
Cork City South West John Dennehy*
Clonmel Niall Dennehy
Sligo Drumcliff Jimmy Devins*
Mountmellick Joe Digan*
Tipperary Bernie Doherty
Granard John Doherty
Killarney Tom Doherty
Lucan Deirdre Doherty Ryan
Inishowen Rena Donaghey
Kanturk Mike Donegan
Pembroke Liz Donnelly
Rathmines Michael Donnelly*
Tipperary Joe Donovan
Ferbane Eamon Dooley*
Birr Joe Dooley*
Arklow Pat Doran*
Navan Elaine Dowdall
Waterford No 1 Larry Dower*
Waterford No 1 Seán Dower
Midleton Joe Dowling
Galway City No 1 (East & North Ward) Johanna Downes
Slane Linda Downes
Wexford Josephine Doyle
Wexford Mary Doyle
Wicklow Pat Doyle*
Castlebar Iarla Duffy
Portlaoise Joe Dunne*
Slane Noreen Dunne
Kilkenny John Eardly
Thurles John Egan*
Clontarf Stephen Egan
Ballinamore Caillian Ellis
Bruff Leonard Enright
Loughrea Michael Fahy*
Cork City North West Tim Falvey*
Tallaght Central Margaret Farrell*
Ballymahon Pat Farrell
Belturbet Eddie Feeley*
Trim Jimmy Fegan
Ferbane Tom Feighery*
Borris-in-Ossory John Joe Fennelly
Thomastown Kevin Fennelly*
Manorhamilton Tony Ferguson*
Athlone Michael Finneran*
Portlaoise Catherine Fitzgerald
Mallow Dan Joe Fitzgerald
Donaghmede Liam Fitzgerald*
Bruff Patrick Fitzgerald
Piltown Richard Fitzgerald
Tralee Ted Fitzgerald*
Cabra Glasnevin Dermot Fitzpatrick*
Clane Michael Fitzpatrick
Ballyjamesduff Francie Fitzsimons*
Navan Paddy Fitzsimons*
Ennis Frank Flaherty
Tullamore John Flanagan*
Blarney Dan Fleming*
Borris-in-Ossory Seán Fleming
Killarney Tom Fleming*
Granard Fintan Flood*
Manorhamilton Aodh Flynn*
Dungarvan Austin Flynn*
Castlebar Beverley Flynn*
Dingle Colette Flynn Scanlon
Tralee Denis Foley*
Carrigaline Deirdre Forde
Dundrum Tony Fox*
Carrickmacross Tom Freeman
Tralee Paudie Fuller
Boyle Michael Gaffney
Ballyjamesduff Peter Galligan
Ennistimon Flan Garvey*
Tramore Ben Gavin
Athlone Anthony Geraghty
Bailieborough Michael Giles*
Dromahaire Francis Gilmartin
Killaloe Eddie Ginivan
Castleconnell Noel Gleeson*
Longford Denis Glennon
Mullingar West Camillus Glynn*
Ballina Brian Golden*
Slane Hugh Gough*
Artane Ita Green*
Rathkeale John T Griffin*
Carrick-On-Shannon Sinead Guckian
Donaghmede Eddie Guyett
Cashel Bridie Hammersley*
Thurles John Hanafin*
Galway City No 1 (East & North Ward) Val Hanley
Malahide Graham Hanlon
Tallaght South John Hannon*
Ennis Bernard Hanrahan*
Lucan Finbarr Hanrahan*
Nenagh Tom Harrington*
Artane Seán Haughey*
Clontarf Paddy Hayden
Scarriff Denis Hayes
Scarriff Pat Hayes
Newcastle West Michael Healy*
Mulhuddart Colm Heery
Ballymun Whitehall Deirdre Heney
Templemore Joe Hennessy
Sligo Strandhill Albert Higgins
Ennistimon Michael Hillery*
Shannon Seán Hillery*
Oranmore Mary Hoade
Nenagh Maire Hoctor
Templemore John Hogan
Stillorgan Gerry Horkan
Borrisokane Michael Hough*
Castleblayney Brendan Hughes*
Ballinrobe Noel Hughes
Tuam Tom Hussey*
Mullingar West Martin Hynes
Waterford No 2 Michael Ivory
Wicklow Noel Jacob*
Portlaoise Tom Jacob*
Ballinasloe James Joyce
New Ross Michael Joyce
Blarney Tom Joyce
Tullow PJ Kavanagh
Kilrush Patrick Keane*
Kilrush Seán Keating
Inishowen Cecilia Keaveney*
Inner City South East Garry Keegan
Dundalk Carlingford Seamus Keelan*
Castleblayney Olivia Keenan*
Bailieborough Philomena Keenan
Cork City North East Billy Kelleher
Bailieborough Clifford Kelly*
Castleknock Des Kelly
Kanturk Laurence Kelly*
Naas Liam Kelly
Ennistimon Michael Kelly*
Kilrush P J Kelly*
Leixlip Paul Kelly
Longford Peter Kelly*
Carlow No 2 Rody Kelly
Dundrum Tony Kelly
Cork City South Central Anthony Kenneally
Dungarvan Patrick Kenneally*
Swords Michael Kennedy°
Tullow Noel Kennedy
Donegal Peter Kennedy*
Cashel Roger Kennedy
Ballymahon John Kenny
Inner City North Tony Kett*
Bray Noel P Keyes
Listowel Dan Kiely*
Muinebheag Paddy Kiely
Clones Benny Kieran
Roscommon Paddy Kilduff
Sligo Strandhill Seamus Kilgannon°
Edenderry Ger Killally
Dunshaughlin Nick Killian
Finglas Dalgan Kirwan
Piltown Tommy Knox
Terenure Rathfarnham John Lahart
Kilkenny Michael Lanigan
Castleconnell Eamon Lawlor
Clondalkin Liam Lawlor
Bray Michael D Lawlor*
Dun Laoghaire Peter Lawlor
Galway City No 1 (East & North Ward) Michael Leahy*
Kilmacthomas Pat Leahy*
Belmullet Frank Leneghan
Kilmallock Tom Lenihan
Clonmel Bernard Lennon
Dundalk South Noel Lennon*
Clones Ann Leonard
Dunshaughlin Noel Leonard
Roscommon Terry Leyden
Portlaoise Anthony Lodge
Portlaoise Jerry Lodge*
Piltown Cora Long
Skibbereen Frank Long
Loughrea Matt Loughnane*
Ballybrack Bernie Lowe
Stillorgan Don Lydon*
Granard Brian Lynch*
Dundalk South Donal Lynch
Kells Michael Lynch*
Ballaghadereen Paul Lynch*
Cork City South East Maurice MacCarthy
Dingle Breandan MacGearailt*
Tipperary Michael Maguire*
Castleknock Damien Mahon
Tullamore Michael Mahon
Swinford Jimmy Maloney
Navan Jimmy Mangan
Ballinasloe Tomas Mannion
Bruff Sandra Marsh
Ballyfermot John Martin
Cork City South Central Seán Martin
Dundrum Trevor Matthews*
Dun Laoghaire Eimear McAuliffe
Kilmallock Pat McAuliffe
Donegal James McBrearty*
Ardee Nicholas McCabe*
Killorglin Dan McCarthy
Cork City North West Dave McCarthy*
Cashel Dr Seán McCarthy*
Drogheda East Jacqui McConville
Tallaght South Joe McCormac
Kells Liz McCormack
Bailieborough Francis McDermott
Muinebheag Arthur McDonald*
Carlow No 1 Joe McDonald
Sligo Strandhill Michael McDonald
Mountmellick Seamus McDonald*
Castlebar Al McDonnell*
Carrick-On-Shannon Liam McElgunn
Tralee Tom McEllistrim
Donegal Seán McEniff*
Drumlish Luie McEntire*
Ballaghadereen Paddy McGarry
Carrick-On-Shannon Gerry McGee
Ballyfermot Marian McGennis
Milford Noel McGinley*
Letterkenny Bernard McGlinchey*
Inishowen Denis McGonagle*
Stranorlar Patrick McGowan
Carrick-On-Shannon Seán McGowan*
Limerick No 4 John McGrath
Cahir Mattie McGrath
Sligo Strandhill Roddy McGuinn
Kilkenny John McGuinness
Donegal Declan McHugh
Tuam Paddy McHugh
Claremorris Patrick McHugh*
Borrisokane Tony McKenna*
Monaghan Willie McKenna*
Ardee Padraig McKenny
Limerick No 2 Jim McMahon
Shannon Pat McMahon*
Carrickmacross Padraig McNally*
Blarney Annette McNamara*
Birr James McNamara*
Belmullet Michael McNulty
Monaghan Vincent McQuaid
Boyle Padraig McWeeney
Castleconnell Joe Meagher
Fethard Susan Meagher*
Athy Martin Miley*
Ballyragget Pat Millea*
Luggacurren Dick Miller
Borris Siobhan Minchin
Oranmore John Molloy
Athlone Kieran Molloy*
Ballina Stephen Molloy*
Cahir Andy Moloney
Mountmellick John Moloney*
Crumlin Kimmage Derek Mooney
Inner City South West Mary Mooney*
Dromahaire Paschal Mooney*
Athlone Egbert Moran*
Athlone Kevin Moran
Birr Pat J Moylan*
Macroom Donal Moynihan*
Crumlin Kimmage Michael Mulcahy*
Rathkeale Michael Mulcair
Emo Theresa Mulhare*
Tobercurry Syl Mulligan*
Templemore Seán Mulrooney*
Drogheda East Jimmy Mulroy*
Ballaghadereen John Mulvihill
Carlow No 1 Jimmy Murnane*
Carlow No 2 Jennifer Murnane O'Connor
Ballyragget Brigid Murphy*
Strokestown Eugene Murphy
Glencullen Jimmy Murphy
Thomastown Joan Murphy
Gorey Joe Murphy
Kanturk Marie Murphy*
Macroom Padraig Murphy
Enniscorthy Rory Murphy*
Waterford No 3 Tom Murphy
Drogheda East Tommy Murphy*
Balbriggan Dermot Murray*
Swinford Gerry Murray
Cavan Gerry Murray*
Trim Seamus Murray*
Ennistimon Richard Nagle*
Cabra Glasnevin Ray Nash
Longford Michael Nevin*
Conamara Connie Ni Fhatharta*
Conamara Eithne Nic Dhonnchadha
Muinebheag Enda Nolan*
Ballymahon John Nolan*
Carlow No 2 M J Nolan*
Wexford Paddy Nolan
Edenderry Tom Nolan
Clonmel Pat Norris*
Kildare Seán O Fearghail*
Galway City No 2 (West Ward) Micheál O hUiginn*
Conamara Seán O Neachtain*
Cahir Barry O'Brien
Limerick No 1 Eamon O'Brien
Castleblayney Francis O'Brien*
Wicklow Lance O'Brien
Kilmallock Mary O'Brien
Suir Michael O'Brien
Clondalkin Sheila O'Brien
Drogheda West Maria O'Brien Campbell*
Tullamore Miriam O'Callaghan*
Arklow Dr Bill O'Connell*
Waterford No 3 Chuck O'Connell
Tallaght Central Charlie O'Connor*
Sligo Drumcliff Cyril O'Connor
Galway City No 1 (East & North Ward) Henry O'Connor*
Limerick No 4 John O'Connor
Killorglin Paudie O'Connor
Navan Adrian O'Donnell
Belturbet Cormac O'Donnell
Ballina John O'Donnell
Dundalk Carlingford Miceal O'Donnell*
Dungarvan Seamus O'Donnell
Killorglin Paul O'Donohue*
Bantry Denis O'Donovan*
Limerick No 1 Tim O'Driscoll
Cork City South Central Tom O'Driscoll*
Fermoy Frank O'Flynn
Cork City North Central Noel O'Flynn*
Killaloe Pat O'Gorman
Limerick No 2 Kieran O'Hanlon*
Carrickmacross Rosaleen O'Hanlon*
Carrickmacross Shane O'Hanlon
Dundalk South Pearse O'Hanrahan
Suir Oliver O'Hara
Carrigaline Batt O'Keeffe°
Baltinglass Hugh O'Keeffe
Fermoy Kevin O'Keeffe§
Dungarvan Paud O'Keeffe
Newcastle West Michael O'Kelly*
Killarney Brian O'Leary*
Kildare Fiona O'Loughlin
Arklow Liam O'Loughlin
Conamara Pierce O'Malley
Fethard Pat O'Meara
Dromahaire Eugene O'Neill
Kildare John O'Neill*
Bantry Kevin O'Neill
Skibbereen Tom O'Neill*
Cork City South East Seán O'Riordan
Skibbereen Donal F O'Rourke*
Ballinamore Paddy O'Rourke
Suir Kieran O'Ryan*
Coole P J O'Shaughnessy*
Dingle Michael D O'Shea*
Carrigaline John O'Sullivan
Listowel Ned O'Sullivan*
Ballinasloe Pat O'Sullivan*
Ballymahon Pat O'Sullivan
Swinford Paddy Oliver
Terenure Rathfarnham Ann Ormonde*
Balbriggan Briege Otto
Tullow John Pender*
Borris-in-Ossory Kieran Phelan*
Tramore Geoff Power*
Limerick No 1 Peter Power
Naas Seán Power
Kilrush Tom Prendeville*
Dromore Joe Queenan
Longford Helen Quinn
Strokestown John Quinn
Tuam Kathleen Quinn*
Galway City No 2 (West Ward) Martin Quinn
Belmullet Tim Quinn*
Oranmore Tim Rabbitt
Ballina Annie May Reape*
Loughrea Michael Regan*
Drumlish Benny Reid
Tuam Tom Reilly
Ardee Tommy Reilly*
Navan Tommy Reilly
Luggacurren Michael Rice
Mulhuddart Margaret Richardson*
Greystones Dick Roche*
Kanturk Jack Roche*
Waterford No 2 Mary Roche
Borris-in-Ossory Martin Rohan*
Castlebar Gerry Rowland
Ballinrobe Damien Ryan
Kilmallock Eddie Ryan
Inner City South East Eoin Ryan*
Thurles Harry Ryan*
Trim Liam Ryan
Kilbeggan Michael Ryan*
Castleknock Ned Ryan*
Castleconnell Noreen Ryan
Dungarvan Nuala Ryan
Shannon P J Ryan
Limerick No 3 Tom Ryan
Nenagh Mattie Ryan (Coole)*
Limerick No 4 Dick Sadlier*
Dundalk Carlingford Peter Savage*
Ballymote Eamon Scanlon*
Tobercurry Joe Shannon
Cork City South East Terry Shannon
Rathkeale Kevin Sheahan*
Nenagh John Sheehy*
Cork City South West Michael Sheehy
Clane P J Sheridan*
Ballymote John Sherlock*
Tallaght South Ambrose Shields
Cork City South West Mary Shields
Ballinamore Jim Joe Shortt*
Enniscorthy Michelle Sinnott*
Castlerea Seamus Sloyan
Templemore Dan Smith*
Belturbet Seán Smith*
Cavan T P Smith*
Bailieborough Turlough Smith
Ballyjamesduff Kate Soden
Tallaght Central Pat Somers
Clontarf John Stafford*
Inner City North Tom Stafford*
Ballymahon Barney Steele*
Cabra Glasnevin John Stephens
Midleton Art Supple
Arklow Pat Sweeney
Westport Peter Sweeney
Finglas Tony Taaffe*
Artane Brian Taylor
Strokestown Gerry Thompson
Galway City No 3 (South Ward) Eileen Tighe
Lismore Dick Tobin
Fethard Dick Tobin
Lismore James Tobin
Dunshaughlin Conor Tormey*
Cork City South Central Padraig Treacy
Monaghan Patsy Treanor*
Bray Pat Vance*
Belturbet Anthony P Vesey*
Castleconnell Eddie Wade*
Tralee Johnnie Wall
Cork City North Central Damian Wallace*
New Ross Jim Walsh*
Listowel Michael Walsh
Tralee Michael Walsh
Ballyragget Seán Warren
Letterkenny John Watson
Kells James Weldon*
Luggacurren Mary Wheatley*
New Ross Seamus Whelan*
Carrigaline John Whelton
Scarriff Colm Wiley*
Lismore Ollie Wilkinson*
Mallow David Willis
Cavan Diarmuid Wilson
Howth Aileen Woods
Swords Anne Marie Woods
Malahide G V Wright*
Mullingar East Tommy Wright*

Total Candidates: 604

*outgoing Councillor (271)
°outgoing Councillor for a different area (5)
§outgoing Councillor co-opted for a different area since previous election (1)
¶outgoing Councillor co-opted since previous election (2)
 
   ©1998-2019 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
  
Page generated 20-Sep-19 03:31 PM
Twitter button logo IP Address: 172.68.65.63