ElectionsIreland.org Home Page
Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster
 ElectionsIreland.org > Offices & Positions > Crown Steward and Bailiff of the Manor of Northstead
Cabinet Ministers
Taoiseach
Tánaiste
Finance
Foreign Affairs
Trade
Justice
Transport
Health
Environment
Education
Agriculture
Social Welfare
Defence
Rural & Gaeltacht Affairs
Communications
Arts, Sport & Tourism
Other
Ceann Comhairle
Chief Whip
Attorney General
Party Leader
Ministers of State
Environmental Protection
EU Commissioners
Health & Consumer Affairs
Internal Market
Governments
28th Government (7 May 2008)
27th Government (14 June 2007)
26th Government (6 June 2002)

Chiltern Hundreds
Manor of Northstead
   All lozenge Fianna Fáil lozenge Fine Gael lozenge Labour Progressive Democrats Greens Sinn Féin

Crown Steward and Bailiff of the Manor of Northstead

13 February 1919 (186)  Unionist   1  Hugh Anderson 
8 October 1952 (96)  Unionist   2  Hugh Gage 
5 November 1954 (137)  Unionist   3  James Harden 
17 December 1985 (0)  Democratic Unionist   4  Rev Ian Paisley 
17 December 1985 (0)  Official Unionist   5  Clifford Forsythe 
17 December 1985 (0)  Official Unionist   6  Ken Maginnis 
17 December 1985 (0)  Democratic Unionist   7  Peter Robinson 
17 December 1985 (0)  Official Unionist   8  Rev Martin Smyth 
17 December 1985 (0)  Official Unionist   9  Cecil Walker 
17 December 1985 (121)  Official Unionist   10  Enoch Powell 
26 January 2011 (65)  Sinn Féin   11  Gerry Adams 
2 January 2013 (1661)  Sinn Féin   12  Martin McGuinness 

Number of days in office is shown in brackets where this can be calculated. This is a new feature, and the results may be variable due to insufficient data.

The offices of Crown Steward and Bailiff of the three Chiltern Hundreds of Stoke, Desborough and Burnham and Crown Steward and Bailiff of the Manor of Northstead are offices of profit under the Crown. They are used as a way to allow MPs to resign their seats. Numbering is for office holders since election of December 1918.


 
©1998-2017 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
Page generated 21-Jul-17 01:30 AM Twitter button logo IP Address: 54.81.210.42