ElectionsIreland.org Home Page
  Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
 Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster

Candidates by Party - 1999 Local Elections

11 June 1999

Showing ALL candidates | Show Elected | Show Unsuccessful

Green/Comhaontas Glas

Party Website: http://www.greenparty.ie/

Candidates in bold were elected

 Constituency  Party   Candidate Photo Sex
Leixlip Leo Armstrong
Malahide Heidi Bedell
Boyle Vincent Beirne
Mulhuddart Robert Bonnie
Ballyfermot Selina Bonnie
Tallaght Central Mary Bowers*
Cork City South Central Dan Boyle°
Newcastle West Ted Bradley
Kanturk Ted Bradley
Blackrock Anne Brogan Young
Naas Louise Burchall
Callan Phyllida Clarke
Galway City No 3 (South Ward) Fintan Convery
Donaghmede Donna Cooney*
Piltown Afra Cronin
Westport Ann Crowley
Inner City South East Ciaran Cuffe*
Bray Deirdre de Burca
Clondalkin Ger Doherty
Bruff David Edler
Kilrush Paul Edson
Balbriggan Therese Fingleton*
Galway City No 2 (West Ward) Pat Fitzpatrick
Inner City North Sheila Fogarty
Gorey Maureen Foister
Wexford Danny Forde
Bandon Noel Giles
Navan Cathal Gogan
Lucan Paul Gogarty
Crumlin Kimmage John Goodwillie
Stillorgan Larry Gordon*
Cork City North West Claire Gould Fielding
Artane Sieneke Hakvoort
Howth David Healy*
Monaghan Denis Higgins
Midleton Vincent Keaney
Tullow Danny Kelly
Glenties Mary Kelly
Dundalk South Liam Kieran
Waterford No 3 Catherine Kinsella
Thomastown Kevin Knox
Finglas Alison Larkin
Dundrum Dominic Leonard
Dun Laoghaire Vincent MacDowell
Clontarf Bronwen Maher
Drogheda East Bernadette Martin
Swords Paul Martin
Cavan Mary McAdam
Bantry Mecky McBrearty
Waterford No 2 Brendan McCann
Ardee Neil McCann
Limerick No 2 Aine McCarthy
Castleconnell Aine McCarthy
Tralee Eddie McCarthy
Inner City South West Kristina McElroy
Drogheda West Michael McKeon
Ennis Brian Meaney
Castleknock Colm Murray
Castleblayney Liam Murtagh
Waterford No 1 Ben Nutty
Ballymun Whitehall Eugene O'Brien
Slane Fergal O'Byrne
Cork City South East Chris O'Leary
Cork City North Central Donie O'Leary
Skibbereen Kieran O'Leary
Cork City South West Tom O'Sullivan
Celbridge Marie Percival
Greystones Alex Perkins*
Naas J J Power*
Tramore Michael Power
Tallaght South Patrick Quinn
Ballinrobe Ben Ryan
Rathmines Eamon Ryan*
Castlebar Dr Lucille Ryan O'Shea
Wicklow Martin Shiels
Terenure Rathfarnham Andrew Shorten*
Cabra Glasnevin Thomas Simpson
Glencullen Tara Skakie
Mallow Mary Sleeman Power
Ballybrack Catherine Sweeney
Cork City North East Bernadette Walsh
Pembroke Claire Wheeler*
Borris Mary White

Total Candidates: 83

*outgoing Councillor (11)
°outgoing Councillor for a different area (1)
 
   ©1998-2019 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
  
Page generated 22-Oct-19 11:57 AM
Twitter button logo IP Address: 172.69.62.109