ElectionsIreland.org Home Page Local Elections Contents Page
  Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
 Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster

Changes since 2004

When an existing member resigns or dies, a member is co-opted to replace them. By convention, someone from the same party is co-opted, although the controlling group on the council may appoint whomever they wish. There is no provision for local authority by-elections. Ministers of State have usually relinquished their council seats on appointment.

Following the 1999 local elections, legislation was introduced to abolish the 'dual mandate' where TDs and Senators also served as local councillors (Local Government (No2) Act 2003). Anyone holding a dual mandate qualified for a one-off payment if they resigned their council seat.

The single largest reason for vacancies between 2004 and 2009 was the resignation of successful candidates in the Dáil and Seanad elections of 2007. However, there was a significant increase in the number of resignations due to the pressure of work invovled in being a councillor, especially in the Dublin area. Some seats changed hands nmore than once (eg Clondalkin, Mulhuddart).

Council   Date   LEA Party  Fate  Co-opted Relationship Outgoing Reason
Tipperary North Riding   ?? 2003 Nenagh Virginia O'Dowd  Kathleen O'Meara Dual Mandate Senator
Meath   ?? 2005 Navan Jimmy Mangan  Alison Boyle Resigned
Tipperary South Riding   7 June 2005 Clonmel Cyril O'Flaherty  Anne Taylor Died April 2005
Wicklow   June 2007 Bray No 1 § * Steve Matthews    Deirdre de Burca Dual Mandate Senator
Wicklow   June 2007 Bray No 3 § * Michael D Lawlor    Joe Behan Dual Mandate TD
Tipperary South Riding   July 2007 Clonmel Gabrielle Egan    Phil Prendergast Dual Mandate Senator
Tipperary South Riding   December 2007 Clonmel * Mark Hogan    Cyril O'Flaherty Died August 2008

*Co-opted member not re-elected at subsequent election
¶Co-opted member who didn't stand at subsequent election
§Co-opted member who stood in a different area at subsequent election

The data in the table above may be sorted by clicking on the column headings
 

Reasons for Vacancies

 
   ©1998-2017 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
  
Page generated 26-Sep-17 01:53 PM
Twitter button logo IP Address: 162.158.63.23