ElectionsIreland.org Home Page
  Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
 Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster

Candidates by Party - 2004 Town Council Elections

11 June 2004

Showing ALL candidates | Show Elected | Show Unsuccessful

Fine Gael

Party Website: http://www.finegael.ie/

Candidates in bold were elected

 Constituency  Party   Candidate Photo Sex
Carlow Michael Abbey*
Portlaoighise Willie Aird*
Carlow Declan Alcock*
Wicklow John Alvey
Cavan Terry Argue*
Bundoran Eamon Barrett*
Castlebar Edmund Barrett
Listowel Jacqueline Barrett*
Fermoy Anthony Barry*
Bantry Thomas Barry*
Youghal Michael Beecher
Cobh Henry Black
Mountmellick James Blanc
Arklow Sylvester Bourke
Clones Paul Boyce
Cavan Andrew Boylan*
Cootehill Aidan Boyle*
Buncrana Paul Bradley*
Boyle Christy Brady*
Edenderry Patricia Brady
Bundoran Donal Breslin
Kilkenny Martin Brett*
Balbriggan Seán Brown
Thurles Michael Browne
Trim Ray Butler
Muinebheag Breda Byrne
Wicklow Pat Byrne*
Leixlip Teresa Byrne*
Drogheda No 2 West Gate Kevin Richard Callan
Bandon Anthony Calnan
Birr Michael Campbell*
Balbriggan Mary Cannon*
Ardee Niall Carberry
Carrickmacross Teresa Carolan*
Ballina Michael Carr
Monaghan Mary Carroll*
Castleblayney Gary Carville
Killarney Sheila Casey*
Sligo No 3 West David Cawley
Clonmel Josephine Chamney
Thurles Michael Cleary
Bandon Andrew Coleman*
Bray No 3 Brid Collins*
Kinsale Dermot Collins*
Bundoran Denise Connolly*
Bantry John Connolly*
Naas Timmy Conway*
Templemore Pauline Coonan
Athlone Mark Cooney*
Ennis Mary Coote Ryan*
Navan Mark Costello
Macroom Bosco Frank Cotter
Macroom Tom Counihan
Killarney Feargal Courtney
Castlebar Conor Cresham
Bantry Eugene Cronin*
Passage West Jerry Cronin
Kilkenny Pat Crotty*
Kilkenny Paul Cuddihy*
Macroom Breda Cullinane McCarthy*
Athy Seán Cunnane*
Loughrea Jimmy Curley*
Dundalk No 2 Jim D'Arcy
Gorey Michael D'Arcy*
Passage West John Daly*
Athy Richard Daly
Bandon Bob Deane*
Clonakilty Humphrey Deegan
Mountmellick Bobby Delaney
Mallow Richard Dempsey*
Tullamore Kevin Doheny
Ballyshannon Eugene Dolan
Droichead Nua Sinead Donagh
Ballinasloe Gabriel Donelan
Drogheda No 3 Duleek Gate Anthony Donohoe*
Lismore Audrey Doocey
Enniscorthy Kay Doyle
New Ross Richard Dreelan
Navan John Duffy
Ballybay Noel Duffy*
Mullingar Declan Dunne
Clonmel Denis Dunne*
Carrickmacross Denis Durcan
Cashel Mary Eakins
Boyle Maire Egan
Tullamore Richard Egan
Birr Eddie Enright*
Kinsale Mary Evans
Wexford Anna Fenlon*
Carlow Wayne Fennell
Cootehill Martin Fitzpatrick*
Boyle Jan Flanagan
Tuam Sally Ann Flanagan
Buncrana Brendan Fletcher
Ennis Johnny Flynn
Westport Peter Flynn*
Muinebheag Denis Foley*
Navan Mary Foley
Drogheda No 3 Duleek Gate Ray Foley
Kells Stephen Foley
Dungarvan Fred Forsey
Tullamore Michael Fox
New Ross Victor Furness*
Westport Ollie Gannon*
Dungarvan Damien Geoghegan*
Ballybay Michael Gilmour
Buncrana Mary Grant
Belturbet TC Peggy Gray
Kells Seamus Grimes*
Castlebar Kevin Guthrie
Cootehill Paddy Halton
Kilkee Bernard Harte
Letterkenny Jimmy Harte*
Templemore Jim Hassey*
Tramore Raymond Hayden
Skibbereen Adrian Healy*
Bantry Mary Hegarty
Castlebar Brendan Henaghan
Lismore John Heneghan*
Carrick on Suir Jackie Hogan
Edenderry Liam Hogan*
Bandon Rose Holland
Navan Jim Holloway*
Listowel Jim Horgan
Muinebheag Patrick Hughes
Tralee Pat Hussey
Birr Ann Hynes Spain
Mullingar Ruth Illingworth
Greystones George Jones*
Letterkenny Jimmy Kavanagh
Gorey Matthew Kavanagh
Enniscorthy Patrick Kavanagh
Kilkee Brian Keane*
Templemore Michael Keely
Killarney Marie Kehoe
Passage West Jo Kelleher*
Loughrea Maura Kelly Stewart*
Loughrea Fergus Kennedy
Bray No 1 Brian Kenny*
Longford James Keogh
Carrickmacross Mary Kerr Conlon*
Kilkee Jerry Kett
Granard Maura Kilbride Harkin*
Ballinasloe Denis Larkin
New Ross Ray Lawlor
Naas Patricia Lehane
Cavan Jacqui Lewis
Youghal Tom Linehan
Tipperary Brendan Lonergan
Macroom Ted Lucey*
Kinsale Billy Lynch*
Shannon Lorraine Lynch
Passage West Ann Lyons
Mountmellick Audrey Lyons
Sligo No 3 West Jim Lyons
Sligo No 1 North Matt Lyons*
Droichead Nua Brian Maginn*
Granard John Maguire
Kilkenny Betty Manning*
Enniscorthy Tara Manning
Kilkee Michael Martin*
Monaghan David Maxwell
Skibbereen Brendan McCarthy
Cootehill Vincent McCaul
Letterkenny Charlie McClafferty
Castlebar Eugene McCormack
Ardee Finnan McCoy*
Ardee Fionnan McCoy
Belturbet TC John McDonald
Athlone Nicky McFadden*
Dundalk No 1 Johnny McGahon*
Ballybay Mary McGinnity*
Ballyshannon Kay McGoldrick
Ballinasloe Aidan McGrath
Westport Tereasa McGuire*
Tullamore Tommy McKeigue*
Monaghan Miriam McKenna
Buncrana Peter McLaughlin*
Sligo No 2 East Tony McLoughlin*
Greystones Grainne McLoughlin
Shannon Seán McLoughlin
Kilrush Marian McMahon Jones
Westport Jim McNally
Macroom Evelyn McSweeney*
Cobh Stella Meade*
Ballyshannon John Meehan
Letterkenny Marian Metcalfe
Bray No 3 P J Minogue
Longford Alan Mitchell*
Greystones Derek Mitchell*
Enniscorthy Tom Moorehouse*
Nenagh Tom Moylan*
Clonakilty Conor Mulcahy
Shannon Tony Mulcahy*
Ballina Michelle Mulherin*
Ennis John Mulkerrins
Clones Peter Mulligan*
Kells Alice Mulvany
Youghal Barbara Murray
Skibbereen Shane Nallen
Drogheda No 3 Duleek Gate Stella Neary
Leixlip Tom Neville
Ballina Seán Newcombe
Droichead Nua Michael Nolan*
Longford Peggy Nolan*
Clonmel Seán Nyhan*
Dundalk No 3 Eamonn O'Boyle
Portlaoighise Kathleen O'Brien*
Athlone Kevin O'Brien
Templemore Lily O'Brien*
Fermoy Pat O'Brien
Muinebheag Anne O'Connor
Tipperary Mary O'Connor
Mallow Noel O'Connor*
Tralee Leonard O'Donnell
Drogheda No 1 Laurence Gate Michael O'Dowd
Gorey Kay O'Gorman*
Tuam Paul O'Grady*
Skibbereen Catherine O'Keeffe*
Mallow Mitchell O'Leary*
Listowel Tim O'Leary*
Carlow Tom O'Neill
Naas Pat O'Reilly*
Cavan Paddy O'Reilly*
Trim Elizabeth O'Rourke
Arklow Donal O'Sullivan
Tramore Lola O'Sullivan*
Athy Mary O'Sullivan
Ballina Padraig O'Toole
Ballybay Mary Pearse
Longford Julianne Pigott
Tramore Ann Marie Power
Fermoy Aileen D Pyne*
Thurles Mae Quinn*
Carlow Mary Quinn
Castleblayney Carmel Redmond
Trim Gerry Reilly*
Wexford Angela Reville
Youghal Gene Roche
Wexford Philomena Roche*
Lismore Orla Russell
Bray No 2 John S Ryan
Nenagh Mike Ryan
Ballinasloe Padraig Ryan
Belturbet TC John Scott*
Naas Darren Scully
Carrick on Suir David Shee*
Gorey Jacqueline Sheil
Birr Denis Sheils*
Listowel Denis Stack*
Westport Myles Staunton
Boyle Keith Suffin
Portlaoighise Mary Sweeney
Kells Oliver Sweeney*
Macroom Declan Tobin
Ballyshannon Brendan Travers
Ballyshannon Phonsie Travers*
Kinsale Fred Treacy
Cashel William Troy
Midleton Margaret Trundle
Ballinasloe Seán Tully*
Tipperary Anna Tuohy Halligan*
Midleton Con Walsh
Clonakilty Peter Walsh
Clonakilty Robert Walsh
Tuam Peter Warren*
Gorey Colin Webb*
Lismore David Whelan*
Mullingar Pat Whelan
Mountmellick Rosemary Whelan
Nenagh Jack White
Cobh Paddy Whitty
Cavan Elizabeth Wilson Higgins
Wicklow Irene Winters
Ballina Mark Winters
Arklow Helen Wolohan
Midleton Mary Woods*

Total Candidates: 277

*outgoing Councillor (116)
¶outgoing Councillor co-opted since previous election (8)
 
   ©1998-2019 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
  
Page generated 22-Oct-19 03:52 PM
Twitter button logo IP Address: 172.69.62.229