ElectionsIreland.org Home Page
Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster
 ElectionsIreland.org > Offices & Positions > Party Leader
Cabinet Ministers
Taoiseach
Tánaiste
Finance
Foreign Affairs
Trade
Justice
Transport
Health
Environment
Education
Agriculture
Social Welfare
Defence
Rural & Gaeltacht Affairs
Communications
Arts, Sport & Tourism
Other
Ceann Comhairle
Chief Whip
Attorney General
Party Leader
Ministers of State
Environmental Protection
EU Commissioners
Health & Consumer Affairs
Internal Market
Governments
28th Government (7 May 2008)
27th Government (14 June 2007)
26th Government (6 June 2002)

Chiltern Hundreds
Manor of Northstead
   All lozenge Fianna Fáil lozenge Fine Gael lozenge Labour Progressive Democrats Greens Sinn Féin

Fianna Fail Party Leaders

26 March 1926 (12142)  Fianna Fail   1  Eamon de Valera 
23 June 1959 (2697)  Fianna Fail   2  Seán Lemass 
10 November 1966 (4779)  Fianna Fail   3  Jack Lynch 
11 December 1979 (4445)  Fianna Fail   4  Charles Haughey 
11 February 1992 (1042)  Fianna Fail   5  Albert Reynolds 
19 December 1994 (4887)  Fianna Fail   6  Bertie Ahern 
6 May 2008 (991)  Fianna Fail   7  Brian Cowen 
26 January 2011 (3222)  Fianna Fail   8  Micheál Martin 

Number of days in office is shown in brackets where this can be calculated. This is a new feature, and the results may be variable due to insufficient data.


 
©1998-2019 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
Page generated 22-Nov-19 08:52 PM Twitter button logo IP Address: 172.68.65.15