ElectionsIreland.org Home Page
  Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
 Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster

Candidates by Party - 2004 Local Elections

11 June 2004

Showing ALL candidates | Show Elected | Show Unsuccessful

Sinn Féin

Party Website: http://www.sinnfein.ie/

Candidates in bold were elected

 Constituency  Party   Candidate Photo Sex
Arklow Adrian O'Reilly
Borrisokane Aideen Rosney
Cabra Glasnevin Aine Ni Gabhann
Inner City South West Andrew O'Connell
Galway City No 2 (West Ward) Ann Marie Carroll
Bantry Anne O'Leary
Cork City North East Annette Spillane
Ballymahon Bernard Flood
Howth Bernie Quinn
Monaghan Brenda McAnespie*
Dungarvan Brendan Mansfield
Tallaght South Brendan Ferron
Clonmel Brian Gearon
Monaghan Brian McKenna*
Portlaoise Brian Stanley
Tuam Caitlin Glavey
Trim Caroli Ni Loinsigh
Tallaght South Cathal King
Shannon Cathy McCafferty
Cavan Charlie Boylan*
Inner City North Christy Burke*
Drumlish Ciaran Grimes
Inner City North Ciaran MacAnnraoi
Oranmore Cillian Morris
Skibbereen Cionnaith O Suilleabhain
Newcastle West Coireall MacCurtain
Galway City No 3 (South Ward) Conan Campbell
Naas Cristin McCauley
Inner City South East Daithi Doolan
Galway City No 1 (East & North Ward) Daniel Callanan
Carrigaline Darren O'Keeffe
Fethard David Dunne
Greystones David Gahan
Waterford No 3 David Cullinane
Tullow Declan Sheeran
Mullingar West Declan Gunning
Cork City South East Dermot O'Mahony
Ballinasloe Dermot Connolly
Sligo Drumcliff Des Skeffington
Finglas Dessie Ellis*
Belturbet Donal Carlin
Milford Donal Cullen
Wicklow Eamonn Long
Kilbeggan Eddie Seery
Belturbet Eddie Fitzpatrick
Nenagh Ella O'Dwyer
Loughrea Eoghan MacCormaic
Rathmines Eoin O Se
Lucan Feilim MacCriosta
Cork City South Central Fiona Kerins
Waterford No 2 Frank Walsh
Baltinglass Gerry O'Neill
Swinford Gerry Murray*
Kilrush Gerry Malone
Dundalk Carlingford Harry Todd
Cork City South West Henry Cremin
Drogheda East Imelda Munster
Cork City North Central Jackie Connolly
Castleblayney Jackie Crowe*
Dundalk Carlingford Jim Loughran
Granard Jimmy Magee
Longford Jimmy McDonnell
Gorey Jimmy Fleming
Ballymote Joe Gilmartin
Glencullen Joe Comerford
Navan Joe Reilly*
Waterford No 1 Joe Kelly
Strokestown John Reynolds
Blarney John Stanton
Bandon John Desmond
New Ross John Dwyer
Suir John Power
Dromahaire John McCauley
Mountmellick John Nelson
Mullingar East Johnny Creagh
Cork City North West Jonathan O'Brien
Dunshaughlin Keith Emmett
Dundalk South Kevin Meenan
Piltown Kevin Dunphy
Donaghmede Killian Forde
Artane Larry O'Toole*
Cashel Liam Browne
Castleknock Luke Stynes
Tralee Maisie Houlihan
Bray Marie Gavaghan
Tallaght Central Mark Daly*
Ballinamore Martin Kenny
Midleton Martin Hallinan
Mulhuddart Martin Christie
Athlone Matt Devlin
Swords Matt McCormack
Carrickmacross Matt Carthy
Drogheda West Matthew Coogan
Carrick-On-Shannon Maura Mulvey
Wexford Maurice Roche
Limerick No 1 Maurice Quinlivan
Ballybrack Michael Nolan
Cahir Michael Nugent
Ballaghadereen Michael Mulligan
Manorhamilton Michael Colreavy*
Kells Michael Gallagher
Killorglin Michael O'Leary
Newcastle West Mike MacDomhnaill
Limerick No 2 Nancy Irwin
Coole Niamh Hogg
Cabra Glasnevin Nicky Kehoe*
Kilmallock Noel Hanley
Carrickmacross Noel Keelan*
Enniscorthy Noreen Sheridan
Tullamore Oliver O'Connor
Ennis Paddy Barrett
Bailieborough Paddy McDonald
Dromore Padraig Hallinan
Inishowen Padraig MacLochlainn
Conamara Pam Conroy
Clones Pat Treanor
Dingle Pat O'Shea
Roscommon Patrick Carton
Ballyjamesduff Pauline Tully McCauley*
Navan Peadar Tóibín
Glenties Pearse Doherty
Ardee Pearse McGeough
Clontarf Peter Lawlor
Ballymun Whitehall Ray Corcoran
Dundrum Ray O'Kelly
Listowel Risteard O Fuarain
Crumlin Kimmage Robbie Sargent
Listowel Robert Beasley
Belmullet Rose Conway Walsh
Finglas Sandra Sludds
Tullamore Seamus Walsh
Slane Seamus Lynch
Tallaght Central Seán O Cadhla
Sligo Strandhill Seán MacManus*
Monaghan Seán Conlon
Clondalkin Shane O'Connor
Clones Sheila McKenna
Pembroke Sinead Pembroke
Terenure Rathfarnham Sorcha Nic Cormaic
Donegal Thomas Pringle*
Fermoy Tim White
Tralee Toireasa Ferris
Drogheda East Tom Cunningham
Kilkenny Tom Kiernan
Stranorlar Tom Dignam
Dundalk Carlingford Tomas Sharkey
Letterkenny Tony McDaid
Ballyfermot Tony Smithers

Total Candidates: 148

*outgoing Councillor (16)
¶outgoing Councillor co-opted since previous election (7)
 
   ©1998-2020 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
  
Page generated 20-Oct-20 09:17 PM
Twitter button logo IP Address: 108.162.237.227