ElectionsIreland.org Home Page
  Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
 Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster

Candidates by Party - 1999 Local Elections

11 June 1999

Showing ALL candidates | Show Elected | Show Unsuccessful

Non party/Independent

Candidates in bold were elected

 Constituency  Party   Candidate Photo Sex
Donaghmede Aidan Kennedy
Galway City No 2 (West Ward) Aidan Berry
Ballymote Alfie Parke
Glenties Alice Breezy Kelly
Clonmel Alison Byrne
Navan Andy Brennan
Naas Anthony Lawlor*
Naas Anthony Egan
Birr Tony McLoughlin
Stranorlar Aubrey Barclay
Artane Austin McCoy
Limerick No 1 Barney Sheehan
Tuam Bartley Furey
Athlone Benny Cooney
Ballina Bernard Flynn
Clane Bernie Holton
Tramore Betty Twomey
Blackrock Bill Stack
Tullow Billy Nolan
Tralee Billy Leen
Clonmel Billy Shoer
Suir Bobby Moore
Killarney Brendan Cronin
Cork City North West Brian Cullen
Dunshaughlin Brian Fitzgerald*
Artane Brian Sheehan
Boyle Brian Sheerin
Clonmel Brian O'Donnell
Borris Bridie Lawlor
Dingle Brigid O'Connor
Pembroke Catherine Cavendish
Greystones Charlie Keddy
Greystones Chris Maloney
Cork City North West Christine O'Brien
Emo Christine Holohan
Midleton Christy Carr
Tipperary Christy Kinahan*
Skibbereen Christy O'Sullivan
Navan Christy Gorman*
Kilrush Christy Curtin*
Ferbane Christy Gannon
Tobercurry Colm O'Donnell
Clondalkin Colm McGrath*
Inishowen Columba Doherty
Cork City North Central Con O'Leary*
Cork City South Central Con O'Connell
Carlow No 2 Conor Dowling
Galway City No 1 (East & North Ward) Damien Carrick
Dungarvan Damien Dillon
Dungarvan Dan Dineen
Letterkenny Danny Harkin*
Castlerea Danny Burke*
Balbriggan David O'Connor
Waterford No 2 Davy Daniels*
Inner City South West Denis Murphy
Tipperary Denis Leahy
Bruff Denis Riordan
Thomastown Denis Coady
Clontarf Dennis McIntyre
Lucan Derek Keating
Galway City No 1 (East & North Ward) Desmond O'Dowd
Thomastown Dixie Doyle
Cavan Dolores Smith*
Loughrea Donal Healy
Cork City South West Douglas Rice
Stranorlar Eamonn Harkin
Conamara Eamonn McLoughlin
Fethard Eddie O'Meara
Galway City No 3 (South Ward) Eileen Manning
Baltinglass Eileen Cullen
Oranmore Enda O'Rourke
Carrick-On-Shannon Enda Stenson
Inner City North Ernie Beggs
Athlone Eugene Costello
Edenderry Fergus McDonnell
Clontarf Finian McGrath
Kildare Francis Browne*
Tullamore Frank Feery
Edenderry Francis Weir*
Boyle Francis Geelan
Cork City North West Frank Wallace*
Mulhuddart Frank Clarke
Bandon Frank Collins
Mullingar West Frank McIntyre
Drogheda West Frank Godfrey*
Drogheda East Frank Godfrey*
Emo Frank Byrne
Ennis Frankie Neylon
Glenties Fred Coll*
Portlaoise Fred Bannan
Bailieborough Fred Kettyle
Dromore Gabriel Healy
Inner City South East Gabrielle Weafer Arnold
Rathmines Gary Byrnes
Stillorgan Gearoid O'Keeffe
Strokestown Gene Byrne
Cork City North East George Harrington
Limerick No 4 Ger Cusack
Mulhuddart Gerry Lynam
Terenure Rathfarnham Gerard Dolan
Limerick No 2 Gerry Hannan
Midleton Gerry O'Sullivan
Dromahaire Gerry Dolan*
Lucan Guss O'Connell*
Ballinrobe Harry Walsh
Ballyfermot Helen Doyle
Kildare Harry Price
Ardee Hugh Conlon*
Pembroke Ian Murphy
Milford Ian McGarvey
Killarney Jackie Healy Rae*
Cork City South Central James McBarron
Limerick No 3 Jim Hickey
Baltinglass Jim Ruttle*
Clondalkin James O'Connor
Letterkenny Jim Devenney*
Galway City No 1 (East & North Ward) Jimmy Cahill
Slane Jimmy Cudden*
Swords Joe O'Neill
Muinebheag John McNally
Ballybrack John Kavanagh
Clane John Nealon
Tuam John Brogan
Shannon John Mcmahon
Tullamore John Conroy
Ennis J J McCabe
Fermoy John Hussey
Ballinasloe John Molloy
Edenderry John Owens
Castleconnell John Redington
Birr John Carroll
Tullamore Johnny Butterfield*
Borris-in-Ossory John King
Kilmallock John Gallahue
Limerick No 2 John Gilligan*
Dingle John Paul O'Brien
Portlaoise Joe McCormack
Newcastle West Joseph Mullane
Celbridge Kate Walsh
Limerick No 1 Kathleen Leddin
Shannon Kevin Hoban
Mullingar East Kevin Whelehan
Waterford No 3 Cha O'Neill
Ballybrack Larry Lohan*
Wexford Leo Carthy*
Bantry Liam Ward
Celbridge Mairead Byrne
Drogheda West Malachy Godfrey
Listowel Margaret Carmody
Tobercurry Margaret Gormley*
Tallaght South Marie Hennessy*
Cork City South East Mark Patrick Dillon
Inner City North Martin Byrne
Muinebheag Martin Nevin
Ennistimon Martin Lafferty*
Nenagh Martin Kennedy
Westport Martin Keane
Dundalk South Martin Bellew*
Inner City South West Martina Kenna
Naas Mary Glennon
Limerick No 1 Mary Collins
Dundalk South Dr Mary Grehan
Belturbet Matthew Fitzpatrick*
Galway City No 3 (South Ward) Michael Prendergast
Mallow Michael Broderick
Emo Michael Turley
Killorglin Michael Healy Rae
Thurles Michael Lowry
Limerick No 3 Michael Kelly
Athlone Michael Fox
Carrigaline Michael O'Hanlon
Waterford No 1 Michael Duffy
Ballymahon Michael Brennan
Luggacurren Michael Leech
Dungarvan Michael O'Riordan
Belmullet Michael Holmes
Scarriff Micheál Pearl
Galway City No 2 (West Ward) Mike Egan
Bray Mildred Fox*
Rathmines Mir Silkbeard Kulhavy
Tullamore Molly Buckley
Kildare Murty Aspell
Terenure Rathfarnham Niall Murray
Inishowen Nicholas Crossan
Arklow Nicky Kelly
Limerick No 3 Noel Hannon
Granard Noel Greene
Midleton Noel Collins*
Monaghan Noel Maxwell*
Thurles Noel O'Dwyer
Baltinglass Nuala Haughian
Castleconnell P J O'Donnell
Loughrea P J Baldwin
Galway City No 2 (West Ward) Paddy Lally*
Boyle Paddy Mulvey
Ferbane Padraig Horan
Belmullet Paraic Cosgrove*
Galway City No 3 (South Ward) Pat Maher
Loughrea Pat Hynes
Shannon Patricia McCarthy*
Ballymahon Patrick Walsh
Mountmellick Pat Bowe
Wexford Padge Reck*
Killorglin Patrick O'Reilly
Cork City South West Patrick Murray*
Trim Patrick J Cummins
Castleconnell Patrick Coffey
Kildare Percy Podger
Galway City No 1 (East & North Ward) Peter Rowland
Glencullen Peter Doyle
Tuam Pete Roche
Coole Peter Rogers
Birr Peter Ormond
Clondalkin Peter Greene
Edenderry Peter McNamee
Longford Peter Murphy*
Piltown Peter McDonald
Clonmel Phil Prendergast
Trim Phil Cantwell
Monaghan Plunkett McKenna
Tallaght Central Ray Kelly
Stillorgan Richard Greene*
Dundrum Richard Greene*
Claremorris Richard Finn*
Wicklow Robert Kearns
Emo Sam Gee
Naas Seamus Moore
Kildare Seamus Finn
Conamara Seamus Gavin*
Conamara Seamus Walsh
Luggacurren Seamus Martin
Clonmel Seamus Healy*
Mulhuddart Seán Lyons°
Castleknock Seán Lyons*
Midleton Seán O'Connor
Waterford No 2 Seán Rohan
Fethard Seán Clancy
Enniscorthy Seán Doyle*
Ballinamore Seán McBrien
Tuam Seán Hehir
Dundrum Shane Egan
Castleknock Sheila Terry*
Terenure Rathfarnham Sheila Donnelly
Drogheda East Sheila Martin
Ballymun Whitehall T J Fay
Tramore Ted O'Keeffe
Clonmel Ted Boyle*
Midleton Ted Murphy
Kilkenny Teresa Mullen
Clonmel Terri O'Neill
Inner City North Tom Prendeville
Glenties Tom Gildea
Drogheda East Tommy Byrne
Roscommon Tom Foxe*
Slane Tom Kelly*
Ballymote Thomas Walsh
Edenderry Tom O'Connell
Westport Tom R King
Conamara Tom Welby
Tullamore Thomas C Dolan*
Donegal Thomas Pringle
Ballybrack Tom Mason
Strokestown Tom Crosby
Athlone Tom Naughton
Ballymahon Tom Feeney
Shannon Tom Casey
Killarney Tom Randles
Ennis Tommy Brennan*
Tralee Tommy Foley*
Inner City North Tony Gregory*
Clane Tony McEvoy
Letterkenny Tony Friel
Belmullet Tony Mullarkey
Athlone Tony Ward
Greystones Veronica O'Reilly
Ballyfermot Vincent Jackson*
Arklow Vincent McElheron*
Trim Vincent McHugh
Clones Walter Pringle*
Fethard Waltie Moloney
Finglas Dr Bill Tormey
Thurles Willie Kennedy
Limerick No 4 Win Harrington
Bailieborough Winston Turner*

Total Candidates: 284

*outgoing Councillor (61)
°outgoing Councillor for a different area (1)
 
   ©1998-2020 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
  
Page generated 27-Oct-20 01:12 PM
Twitter button logo IP Address: 162.158.79.38