ElectionsIreland.org Home Page
  Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
 Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster

Candidates by Party - 2014 Local Elections

23 May 2014

Showing ALL candidates | Show Elected | Show Unsuccessful

Labour

Candidates in bold were elected

 Constituency  Party   Candidate Photo Sex
Rathfarnham Aideen Carberry
Ballymun Aine Clancy*
Beaumont Donaghmede Alison Gilliland
Ballymun Andrew Montague*
Ballincollig Carrigaline Angela Murphy
Blackrock Angela Timlin
Naas Anne Breen
Athy Aoife Breslin
Clondalkin Breeda Bonner*
Cabra Finglas Brendan Carr
Beaumont Donaghmede Brian McDowell
Howth Malahide Brian McDonagh
Stranorlar Brian McCrea
Lucan Caitriona Jones*
Carlow Caroline Townsend*
Killiney Shankill Carrie Smyth*
Cobh Cathal Rasmussen
Cork City North Central Catherine Clancy*
Templeogue Terenure Chris Bond
Letterkenny Christy Galligan
Balbriggan Ciaran Byrne*
Carrickmacross Castleblaney Ciarán Connolly
Athenry Oranmore Clement J Shevlin
Celbridge Leixlip Colm Purcell*
Inner City North Darryl O'Callaghan
Cabra Finglas Declan Meenagh
Tramore Waterford City West Dee Jacques*
Blackrock Deirdre Kingston
Mullingar Coole Denis Leonard*
Cork City South East Denis O'Flynn*
Killiney Shankill Denis O'Callaghan*
Limerick City East Derek Mulcahy
Pembroke South Dock Dermot Lacey*
Ennis Dermot Hayes
Carlow Des Hurley*
Loughrea Dessie O'Brien
Mullingar Kilbeggan Detty Cornally*
Killaloe Donal Higgins
Dun Laoghaire Donna Pierce
Swords Duncan Smith
Lucan Eamon Tuffy*
Limerick City East Elena Secas
Cork East Eric Nolan
Tallaght South Eugene Ryan
Naas Fergus Carpenter
Nenagh Fiona Bonfield
Kildare Newbridge Francis Browne
Limerick City North Frankie Daly
Crumlin Kimmage Gary Honer
Ardee Gavan Kierans
Cork City South West Ger Gibbons*
Naas Ger Dunne
Comeragh Ger Barron
Swords Gerry McGuire*
Pembroke South Dock Gerry Ashe
Mullingar Kilbeggan Gerry Corcoran*
Mullingar Kilbeggan Gerry Sheridan
Tralee Gillian Wharton Slattery
Dundrum Grace Tallon
Tralee Graham Spring
Graiguecullen Portarlington Gráinne Corcoran
Nenagh Greg Starr
Castlebar Harry Barrett
Rathgar Rathmines Henry Upton*
Waterford City East Jack Walsh*
Muinebheag Jim Townsend*
Sligo Jim McGarry*
Ratoath James Conlon
Pembroke South Dock James Humphreys
Dun Laoghaire Jane Dillon Byrne*
Clontarf Jane Horgan Jones
Athlone Jim Henson
Conamara Joe Curran
Limerick City West Joe Leddin*
Cabra Finglas John Redmond*
Dungarvan Lismore John Pratt
Dun Laoghaire John Kane
Mullingar Kilbeggan Johnnie Penrose*
Castleknock John Walsh
Crumlin Kimmage John Gallagher
Templemore Thurles John Kennedy*
Maynooth John McGinley*
Cork City North East John Kelleher*
Ballinasloe Johnny Walsh
Howth Malahide Judy Dunne
Maynooth Julie McNamara
Tallaght Central Kemi Adenekan
Muinebheag Ken Hickey
Balbriggan Ken Farrell*
Clondalkin Ken Kinsella
Celbridge Leixlip Kevin Byrne*
Nenagh Lalor McGee*
Glencullen Sandyford Lettie McCarthy*
Ballincollig Carrigaline Liam O'Connor
Carrick-on-Suir Liam Hayes
Borris-in-Ossory Mountmellick Lisa Delaney*
Cork City South Central Lorraine Kingston*
Inner City North Lucy McRoberts
Athenry Oranmore Madge Dean
Sligo Marcella McGarry
Kilkenny City East Marie Fitzpatrick*
Athy Mark Wall*
Inishowen Martin Farren*
Enniscorthy Martin Storey
Blarney Macroom Martin Coughlan*
Tallaght South Martina Genockey
Mulhuddart Mary McCamley
Cavan Belturbet Mary Croke
Rathgar Rathmines Mary Freehill*
Castlecomer Maurice Shortall*
Cork City North West Michael O'Connell*
Mulhuddart Michael O'Donovan*
Carrick-on-Suir Michael Cleere*
Ballyfermot Drimnagh Michael O'Sullivan
Mullingar Coole Mick Dollard*
Kilkenny City East Michael O'Brien*
Boyle Micheál Frain
Cashel Tipperary Mick Byrnes
Tallaght Central Mick Duff*
Galway City East Monica Coughlan
Dungarvan Lismore Nicky Sheehan
Cobh Noel Costello
Fermoy Noel McCarthy*
Portlaoise Noel Tuohy
Cork West Norma Thomson
Galway City East Nuala Nolan
Rathgar Rathmines Oisin Quinn*
Rathfarnham Paddy Cosgrave*
Inner City North Padraig McLoughlin
Templeogue Terenure Pamela Kearns*
Shannon Pascal Fitzgerald*
Drogheda Paul Bell*
Carrickmacross Castleblaney Peadar Markey
Dundrum Peter Leonard
Glencullen Sandyford Peter O'Brien
Balbriggan Peter O'Kelly
Mullingar Coole Peter Kearney
Drogheda Pio Smith
Mullingar Coole Rachel Grimes
Crumlin Kimmage Rebecca Moynihan*
Stillorgan Richard Humphreys*
Gorey Bobby Ireton
Kanturk Mallow Ronan Sheehan*
Waterford City South Seamus Ryan
Glenties Seamus Rodgers
Ennis Seamus Ryan
Clonmel Seanie Lonergan*
Killarney Seán Counihan*
Kilkenny City West Seán O hArgain
Templemore Thurles Shane Lee
Celbridge Leixlip Shane Griffin
Ballyfermot Drimnagh Sheila Howes
Letterkenny Siobhan McLoughlin
Newcastle West Stephen Goulding
Tralee Terry O'Brien*
Kilkenny City East Thomas Prendergast
Swords Tom Kelleher*
Limerick City North Tom Shortt*
Limerick City West Tomas Hannon*
Bandon Kinsale Tomas O'Brien
Piltown Tomas Breathnach*
Shannon Tony McMahon
Nenagh Virginia O'Dowd*
Carlow William Paton°
Muinebheag Willie Quinn*
Kildare Newbridge Willie Hamilton

Total Candidates: 166

*outgoing Councillor (67)
°outgoing Councillor for a different area (1)
¶outgoing Councillor co-opted since previous election (16)
 
   ©1998-2020 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
  
Page generated 22-Oct-20 01:02 PM
Twitter button logo IP Address: 162.158.79.92