ElectionsIreland.org Home Page
  Home | News | Boundary | People | Office | Links | Books
 Elections: Town Council | County Council | Dáil | Seanad | President | Europe | Referendum | Westminster

Candidates by Party - 1999 Local Elections

11 June 1999

Show All | Showing ELECTED candidates | Show Unsuccessful

Labour

Candidates in bold were elected

 Constituency  Party   Candidate Photo Sex
Dundrum Aidan Culhane
Artane Anthony Creevey*
Mullingar West Betty Doran
Dungarvan Billy Kyne*
Killarney Breeda Moynihan Cronin*
Cabra Glasnevin Brendan Carr
Wexford Brendan Howlin
Sligo Drumcliff Brian Scanlon
Galway City No 2 (West Ward) Catherine Connolly
Leixlip Catherine Murphy*
Mullingar East Dan McCarthy
Sligo Strandhill Declan Bree°
Ballybrack Denis O'Callaghan*
Fethard Denis Landy*
Clontarf Derek McDowell*
Pembroke Dermot Lacey*
Tallaght Central Don Tipping*
Dun Laoghaire Eamon Gilmore*
Ballymun Whitehall Eamonn O'Brien*
Tallaght Central Eamonn Maloney
Terenure Rathfarnham Eamonn Walsh*
Bray Liz McManus
Celbridge Emmet Stagg
Crumlin Kimmage Eric Byrne*
Dungarvan Fiachra O Ceilleachair*
Ballybrack Frank Smyth
Kilmacthomas Ger Barron
Athy Jack Wall
Muinebheag Jim Townsend*
Wicklow Jimmy O'Shaughnessy*
Limerick No 2 Jan O'Sullivan*
Dun Laoghaire Jane Dillon Byrne*
Kildare Jim Keane*
Castleknock Joan Burton
Lucan Joanna Tuffy
Inner City North Joe Costello*
Limerick No 4 Joe Leddin
Kilkenny Joe Cody
Cork City South East Joe O'Flynn*
Cork City North East John Kelleher*
Leixlip John McGinley*
Inner City South West John Gallagher
Bray John Byrne*
Limerick No 1 John Ryan°
Midleton John Mulvihill*
Castlebar Johnny Mee*
Mallow Joe Sherlock*
Cork City North Central Kathleen Lynch*
Nenagh Kathleen O'Meara
Inner City South East Kevin Humphreys
Wicklow Liam Kavanagh*
Tralee Maeve Spring*
Kilbeggan Mark Nugent*
Rathmines Mary Freehill*
Mulhuddart Michael O'Donovan*
Cork City North West Michael O'Connell
Borris Michael Meaney*
Ballyfermot Michael Conaghan*
Skibbereen Michael McCarthy
Mullingar East Mick Dollard*
Cork City South West Michael Ahern*
Tallaght South Mick Billane*
Blackrock Niamh Bhreathnach
Tullamore Pat Gallagher*
Listowel Pat Leahy*
Waterford No 1 Pat Hayes*
Tallaght South Pat Rabbitte
Drogheda West Patsy Kirwan
Carrigaline Paula Desmond°
Malahide Peter Coyle*
Clondalkin Robert Dowds
Finglas Roisin Shortall*
Waterford No 3 Seamus Ryan
Balbriggan Seán Sweeney
Donaghmede Seán Kenny*
Swords Seán Ryan*
Letterkenny Seán Maloney*
Donaghmede Tommy P Broughan*
Galway City No 1 (East & North Ward) Tom Costello*
Swords Tom Kelleher*
Baltinglass Tommy Cullen*
Tullow William Paton
Mullingar West Willie Penrose*

Total Elected: 83

*outgoing Councillor (51)
°outgoing Councillor for a different area (3)
 
   ©1998-2020 Christopher Took & Seán Donnelly
Your feedback on this web site is welcome
Web site designed and maintained by
www.stormcentre.net
  
Page generated 29-Sep-20 09:47 PM
Twitter button logo IP Address: 172.69.62.119